Anka’nın Dönüşü’nden Kül’e-Melodi Baç

28500375_1703386536371811_1238971978_o.jpg

 • Nasılsın Melodi?

İyiyim güzel gidiyor her şey sen nasılsın?

 • İyiyim teşekkür ederim. Aslında biraz geçmişle başlayalım istiyorum hani Melodi Baç kimdir? Çünkü her sene geçtikçe Melodi Baç kim dirin cevabı da değişiyor. Sen bunun hakkında neler söylemek istersin?

Aslında her sene ya da her kitap senesi gibi düşünüyorum bunu ben. Her kitabımla beraber, her yazdığım şeyle beraber daha olgunlaştığımı hissediyorum. Yazdığım şeylerin farklılaştığını hissediyorum.  Özünde aynı kalıyorum belki ama okuduklarım, yazdıklarım, gördüklerim değiştikçe ben de bir şekilde değişiyorum tabi.

 • Peki, Anka’nın Dönüşü onunla başlayalım sonra 100. Nesil ve Kül ile devam ederiz. Anka’nın Dönüşü film olacak o süreç nasıl gelişti ondan bahseder misin?

O süreç şöyle oldu. Hayatım boyunca şuna inandım ben her kapı her tanıştığın insan her yaptığın iş sana ayrı bir kapı sağlayabilir. Benim de Anka’nın Dönüşü ’nün filmleştirilmesi bu şekilde oldu gibi. İlk önce geçen senelerde üniversite eğitimimde erasmusa gitmeyi düşünmüştüm ama iptal ettim. Çünkü okulu senaryo yazarak bitirmek benim için çok daha önemliydi. Böyle olunca hocama da danıştım ve bana Anka’nın Dönüşü ’nü yazmama izin verdi. Yani bitirme ödevimi onu yazmama izin verdi.

Ben de tüm sene boyunca Anka’nın Dönüşü üzerine çalışarak bir senaryo yazdım ve geçtim sınıftan. Arkasından da hemen herkese bahsediyordum böyle ve başka bir film için çalışmalarımız varken bunun sayesinde biriyle tanıştım. O birinin Hollywood’ da tanıdığı olduğunu öğrendim. O da benim senaryomu çok beğendiği için Hollywood’daki kişiyle görüşmemi sağladı. Oradaki kişilerde sevdi ve böylece bir süreç başlamış oldu.

 • Peki, şu an da sürecin neresindesiniz? Biz bunu ne zaman izleyeceğiz? Kesinleşti mi?

Herhalde bir bir buçuk sene sonra izleyebileceğiz. Çünkü en son konuşmamızda benim orada olmamın onlar için daha iyi olacağını söylediler. Umarım, temmuz ayında ufak bir ziyaret gerçekleştireceğim. Şimdi uzaktan yürüttüğüm için her şey daha da yavaşlıyor. Şu an revize aşamalarındayız. Senaryo üstünde tam Hollywood’a uygun olması için değişiklikler yapılıyor, iyi gidiyor. Ben çok sıkı çalışıyorum. Onlar yorumda bulunuyorlar. Böyle bir süreçteyiz şu an.

IMG-20171111-WA0005-576x1024

 • Peki, oyuncular belli mi kimi kim oynayacak, Carmen, Enka…

Bunu konuştuğumuzda şöyle düşündük. Biri ünlü olsun biri yeni ünlenmeye başlayan biri. Carmen ve Rom başrollerde olacak.

 • En son 100.Nesil çıktı. Ondan biraz bahsetsene, Carmen’i neler bekliyor?

Şimdi ben, Anka serisini zaten Anka kuşunun efsanesine dayanarak tasarladığım için, ilk kitapta Anka’nın doğuşu, yani Carmen’in gerçekleri öğrenmesi, kimliğini kabullenmesi ve tahta geçişi gibi tasarladım. İkinci kitap yani 100. Nesil onun aslında olgunlaşma süreci, tahta nasıl bir kraliçe olacağı, zorluklarla nasıl mücadele ettiği, mesela ilk kitapta yaptığı hataları ikinci kitapta kesinlikle yapmıyor ve 100.Nesil’de çok daha ciddi kararlar verebiliyor. Şimdi üçüncü kitapta da Kül’de de Anka’nın ölümü gerçekleşecek. Bu Carmen’in ölmesi gibi demek değil ama metaforik bir şekilde de öldürebilirim. Kitabı alıp okumaları gerekecek. Ama arkasından tabi ki de küllerinden doğması gerekecek. Kül’den sonra dördüncü kitapta…

 • Pekiş, bunu beş kitaplık bir seri yapmak istediğini söylemiştim öyle hatırlıyorum o ne durumda

Aslında dört kitap ama beşinci kitabı şimdi bu dünyayı tanıtmaya yönelik, dilini, tarihini, bunları çok ufak hem gelecek hem geçmiş gibi ufak bir kitap gibi düşünüyorum. Geçmişi çok ısa anlatıp gelecekte, ana döneminin nasıl kapandığı ile ilgili bir kitap olabilir.

 • Sence şu an edebiyat ne durumda? Okuyucu kitlesi, çıkan kitaplar…

Şimdi, sanırım Destek yayınları da bana katılır. İnanılmaz fazla kitap çıkıyor piyasaya ve herkes sürekli bir yarış halinde. Ve yarış son sene içinde çok daha katlanarak arttı. O yüzden kitapların raf ömrü azaldı. Kitapların fiyatları artmak zorunda kaldı. Okuyucu sayısı azaldı. Aslında şu an piyasada çok kitap ve çok az okuyucu var. Okuyan insanlar çok iyi okuyor. O insanları biliyorum. O insanlarla iyi bir iletişim halinde olduğumu da düşünüyorum.  Ama keşke daha fazla insan okusa da güzel yerlere gelsek…

 • Biraz şey değil mi? Bunu tüketmesi modern topluma zor geliyor. 400 sayfa gözünde büyüyor.

Evet, şu an zaten hız çağında olduğumuz için, her şeye bir parmağımızın ucuyla ulaşabilecekken, insanların 400 sayfayı çevirmesi zor geliyor. Ama bence bu yanlış bir bakış açısı. Çünkü iki o kadar farklı şeyler ki birbirleriyle alakaları yok. Biri bambaşka bir dünya anlatıyor. Her kitap farklı bir dünyadır zaten.  Onları tanımak çok önemli bir şey bence, Bu sosyal medya ile yapılabilinecek bir şey değil. O yüzden okumayanların çok şey kaçırdığını ve keşke okusalar diyorum.

 • Fantastikten bahsettik, peki fantastik dışında bir kitap yazmak ister miydin ya da yazsaydın ne yazmak isterdin.

Fantastikten en fazla sapabileceğim şey, Bilimkurgu. Bu konuda neredeyse netim. En uç örneği olarak bir biyografi olabilir. O da hiç aklımda yok şu an sen sorduğun için söylüyorum. Bilimkurgu dalında bazı denemelerim var. Bundan sonra yapmak istediğim tek bir kitap var mesela, o bilimkurgu. Tabi fantastik ögelerde var içinde.

site2kjk.jpg

 • Peki, biyografi roman kahramanlarını anlatacağın bir biyografi mi yoksa çok sevdiğin bir yazarın biyografisi gibi mi?

Dediğin şey kafamda yeni şeyler parlattı şu anda. Evet, Carmen’in biyografisini yazmayı düşünüyorum. Bilmiyorum, gerçek hayatı yazmak beni rahatsız ediyor. O yüzden yine tasarladığım bir karakteri yazabilirim.

 • Peki, bu kitapları film dışında, animasyon olarak ya da daha kısa kısa bölüm bölüm olması gibi bir şey düşündün mü ya da bir teklif geldi mi?

Aslında bir dizi teklifi geldi ama ben bu filmle uğraştığım için bunun daha çok filme yatkın olduğunu söyledim. Çok fazla öge olduğu için çok büyük bütçeler çıkıyor. Dizi piyasasının kaldırabileceği bir şey değil Türkiye’de maalesef kaldıramıyor. O yüzden evet, aslında öyle bir şey düşünmüştüm. Çizgi olarak yapılması durumunda ama yine de gerçek insanların yaptığım şeyleri ortaya çıkarması çok daha güzel olur.

sşlkŞA

 • Peki, Melodi baç şu an neler yapıyor? Neler yapacak?

Şimdi, çok fazla şey yapmak istiyorum. Kitapların daha fazla okunmasını istiyorum. Çünkü kitaplarım benden çıktıktan sonra bana ait olmuyorlar. Herkese ait oluyorlar. Herkesin görebilmesini okuyabilmesini çok istiyorum. Dünya çapında olmalarını istiyorum. Zaten bunun için çalışıyorum. Şu an yaptığım iş bunun için. Hollywood’ da yaptığım filmin baş aşamalarındayım. Böyle olduğu zaman, Hollywood demek dünyaya açılmak demek ve aynı zamanda kitabı da yabancı dile çevirip piyasaya sunmayı düşünüyorum. Böylece hayalimin büyük bir kısmını gerçekleştirmiş olacağım. Tabi bu sırada farklı yaptığım şeyler de var. Dizi çalışmam var, başka senaryo çalışmalarım, kısa film çalışmalarım var. Hayatım bunlarla geçiyor.

 • Peki, son olarak eklemek istediğin bir şey var mı?

Bir şekilde insanların daha çok kitap okumasının yolu bulunmalı. Ben bunu çok isterim.

 • Sence böyle bir şey yapılabilinir mi, ne yapılsa çok okurlar?

Ön yargılar yıkılsa mesela çok büyük bir adım atılmış olunur çünkü 400 sayfalık bir kitap çok uzun değil. Eline aldığında akıcıysa hemen bir günde biten bir şey, İnsanlar 400 sayfa gördüğünde gerçekten korkuyor.

 • Çok teşekkürler 🙂
Reklam

Anka’nın Dönüşü’nden Kül’e-Melodi Baç” üzerine 2 yorum

 1. ÜRETKEN YAZAR KIZIMIZ’A
  Amaç ve hedeflerine kilitli bir yazar olarak geleceği, okuyucuyu araştıran okumayı sevdirip uluslararası sanat merkezlerine kabuğunu kırarak riskli de olsa önceden doğru akademisyen ve sanatçılarla danışarak yola koyulurken kendine güveni başkalarına da ifade etmeye çalıştığını sadece yazar olarak senarist yönetmen olarak da değil bu endüstrinin ”Geleceğe yönelik üretimlerini ve pazarlarını açmaya” ve derinleştirmeye çalışan yazar olduğu kadar da tasarımın yüzyıllık dilimlerle geçmişi kısa tutarak geleceğin inşasına kollarını sıvayan önemli bir yazar kızımızın varlığına tanık oluyorum.
  Hakkında başka röportajlar veya elime kitapları düşerse eğer yanılmayacağımın ümidini taşıyor başarılar diliyorum…

  Liked by 1 kişi

 2. Geri bildirim: Sanatro Röportaj: Anka’nın Dönüşü’nden Kül’e Melodi Baç - MELODİ BAÇ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s